Elektroliza czy Laser?

 

Jeżeli zastanawiasz się nad sposobem trwałego usunięcia włosów, na początku możesz mieć trudność z wyborem sposobu depilacji. Najważniejszą różnicą jest fakt, że depilacja laserowa tylko redukuje owłosienie* i jest najbardziej skuteczna dla ciemnych włosów na jasnej skórze, natomiast jest nie skuteczna przy jaśniejszych włosach jak włosy blond, rude lub siwe. Jeżeli masz ciemniejszy odcień skóry i wykorzystasz technologię laserową, energia cieplna może być zbyt duża i może powodować skutki uboczne, takie jak oparzenia, plamy lub mocne podrażnienia. Natomiast elektroliza jest jedyną uznaną przez FDA (amerykańska rządowa Agencja Żywności i Leków, która jest odpowiedzialna m.in. za kontrolę urządzeń medycznych i urządzeń emitujących promieniowanie) za metodę trwałego usuwania owłosienia**, która przy odpowiednim wykonaniu nie powoduje skutków ubocznych.

Dlatego:

  • Jeżeli chcemy znacznie zredukować owłosienie, aby włosy odrastały wolniej, były słabsze i jaśniejsze, możemy zastosować laser (np. Light Sheer), fotoepilację (IPL), ultradźwięki albo aparaty wprowadzające enzymy do mieszków włosowych. Jednak do dzisiaj nie potwierdzono skuteczności tych metod. Nie ma również badań dotyczących skutków niepożądanych i odległych następstw tych zabiegów.
  • Jeżeli włosy mają zostać trwale usunięte niezależnie od ich koloru, grubości i koloru skóry należy wybrać metodę elektroepilacji. Można ją przeprowadzić o każdej porze roku. Jest to najbardziej sprawdzona metoda trwałego usuwania owłosienia.

Niżej możesz zobaczyć szczegółowe porównanie tych metod:

Elektroepilacja aparatem Apilus Platinum 27Mhz Depilacja laserowa Light Sheer­­­­­­
Efekt końcowy, po ukończeniu wymaganej serii zabiegów Trwałe usunięcie włosów Trwała redukcja owłosienia (zwykle o 40%-80%). Pozostałe włosy stają się jaśniejsze i cieńsze. Mogą odrastać pojedyncze mocne i ciemne włosy. Serie zabiegów trzeba powtarzać co roku żeby efekt się utrzymywał
Metoda Bardzo cienką sondę wprowadza się do mieszka włosowego, niszczy się komórki rozrodcze włosa (metodą elektrolizy, termolizy bądź blend) i usuwa się włos pęsetą. Efekt jest widoczny natychmiast po zabiegu. Sonda (bardzo przypominająca igłę) jest izolowana, dlatego nie dochodzi do rozgrzania/uszkodzenia skóry wokół sondy, lecz tylko niszczone są komórki rozrodcze włosa. Podczas zabiegu zostają zniszczone komórki rozrodcze tylko włosów w fazie anagenu (aktywnego wzrostu włosa). Promieniowanie lasera pochłaniane jest przez melaninę włosa, powodując koagulację i odparowanie tkanki cebulki włosa na skutek zamiany energii świetlnej na cieplną. Podczas zabiegu zostają zniszczone komórki rozrodcze tylko włosów w fazie anagenu (aktywnego wzrostu włosa).
Zakres Każde włosy i każda karnacja Możliwe tylko usunięcie bardzo ciemnych (czarnych bądź ciemnio brązowych) włosów na jasnej skórze. Nie może być przeprowadzana u osób z ciemną karnacją, wrażliwą skórą, osób rudych. Słabo działa na włosy jaśniejsze niż czarne, i nie daje żadnych efektów na włosach jasnych, rudych, i siwych
Zastosowanie Każda partia ciała, zwłaszcza tam, gdzie jest wymagana precyzja i dokładność (brwi, górna warga, broda, bikini, pachy). Jednak na dużych partiach (np. całe nogi i plecy) może być dość czasochłonne i kosztowne. Każda partia ciała, oprócz twarzy (ze względu na duże ryzyko powstania zabarwienia/odbarwienia skóry i blizn), wrażliwe miejsca podatne na poparzenia (pachy, bikini)
Potrzebna ilość zabiegów Zwykle 6-10 Zwykle 6-10
Odczucia podczas zabiegu Odczuwalne, lecz bezbolesne. Możliwe zastosowanie miejscowych środków znieczulających (lidokaina w sprayu, krem Emla itd.) W zależności o od partii – w skali od „bardzo intensywnie odczuwalne” do „bolesne”. Zastosowanie środków znieczulających nie jest możliwe, ze względu na ryzyko braku odczucia gorąca i poparzenia.
Po zabiegu Efekt jest widoczny natychmiast po zabiegu – gładka skóra pozbawiona włosów. Zaczerwienienie i podrażnienie znika w ciągu 3-4 godzin, pełna regeneracja tkanek podskórnych w ciągu 2-4 dni. Przy następnym zabiegu wyrasta znacznie mniej włosów (30%-60% w zależności od partii ciała), co skraca czas trwania kolejnych zabiegów. Pierwsze efekty są widoczne dopiero po 3-4 zabiegu. Zaczerwienie i podrażnienie skóry znika w ciągu 2-3 dni po zabiegu, pełna regeneracja w ciągu 5-7 dni. Mogą pojawić się krosty i bąble. W okresie regeneracji nie zaleca się golenie lub inne metody usunięcia owłosienia.
Możliwe skutki uboczne  Mało prawdopodobne (pod warunkiem profesjonalnego wykonania przez certyfikowanego operatora aparatu). Przy użyciu nieprofesjonalnego sprzętu bądź nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu, może prowadzić do trwałego przebarwienia/zaczerwienia skóry i blizn.Każdy włos traktuję się oddzielnie, dobierając moc, igłę i metodę do każdego włosa z osobna, dlatego zabieg jest bardzo precyzyjny (usuwa się średnio 300-600 włosów na godzinę) Trwałe przebarwienia, blizny, oparzenia – mogą powstać na wrażliwych obszarach (twarz, podpachy, bikini).Jest to związane z tym, że włosy umiejscowione są pod skórą na różnej głębokości (1,5 mm do ponad 5 mm) i są rożnej grubości, natomiast pole naświetlenia o tych samych ustawieniach jest dosyć duże (1×2 cm), dlatego dobiera się średnie ustawienia mocy dla wszystkich włosów (około 30 J/cm2). Może to powodować przegrzanie i poparzenie skóry wokół cienkich włosów i mało skuteczne działanie w stosunku do grubych włosów.

 

http://www.fda.gov/Radiation-EmittingProducts/ResourcesforYouRadiationEmittingProducts/ucm252761.htm

Although laser treatments will permanently reduce the total number of body hairs, they will not result in a permanent removal of all hair. The specific claim granted is „intended to effect stable, long-term, or permanent reduction” through selective targeting of melanin in hair follicles. Permanent hair reduction is defined as the long-term, stable reduction in the number of hairs re-growing after a treatment regime, which may include several sessions. The number of hairs regrowing must be stable over time greater than the duration of the complete growth cycle of hair follicles, which varies from four to twelve months according to body location. Permanent hair reduction does not necessarily imply the elimination of all hairs in the treatment area.

** http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm048995.htm

Electrolysis is considered a permanent hair removal method, since it destroys the hair follicle. It requires a series of appointments over a period of time.